bdforexa | برترین مرجع سرمایه گذاری
معرفی بهترین استراتژی سرمایه گذاری

استراتژی علم بقاست. برای حضور مستمر در بازارهای مالی و حفظ سرمایه در نوسانات، هر سرمایه گذاری نیازمند یک استراتژی معاملاتی شخصی است.

انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری توسط شما به عوامل مختلفی از جمله مدیریت ریسک و رویکرد سرمایه گذاری که از آن پیروی می کنید باز می گردد. در ادامه به مهم ترین نکات برای انتخاب یک استراتژی سرمایه گذاری موفق و انواع آن می پردازیم.

استراتژی سرمایه گذاری چیست؟

استراتژی سرمایه گذاری، یک رویکرد پیوسته است که برای راهنمایی سرمایه گذاران در نحوه تخصیص منابع مالی خود به اهداف سرمایه گذاری طراحی می شود. بهترین استراتژی سرمایه گذاری، اهداف سرمایه گذار را با دارایی ها و پرتفوی های مناسب همسو می کند و شانس دستیابی به نتیجه مورد انتظار را افزایش می دهد.

استراتژی سرمایه گذاری چیست؟

اتخاذ و اجرای بهترین استراتژی سرمایه گذاری مستلزم نظم و انضباط قابل توجهی برای پایبندی به برنامه ای است که سرمایه گذار در ابتدا تعیین کرده است. برای درک بیشتر معنای استراتژی سرمایه گذاری، جزئیات بیشتری را در مورد انواع مختلف موجود، نحوه اجرا و نکات مهم آن به اشتراک خواهیم گذاشت.

اهمیت داشتن استراتژی سرمایه گذاری

تدوین استراتژی در سرمایه‌گذاری از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ چراکه انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا مسیر درستی را برای رسیدن به اهدافش که می تواند ایجاد درآمد غیرفعال باشد، انتخاب کند و از بسیاری اشتباهات احتمالی جلوگیری نماید.

از این رو بهترین استراتژی سرمایه گذاری باید متشکل از موارد زیر باشد:

  • تعیین اهداف بلندمدت و کوتاه مدت
  • شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب
  • مدیریت ریسک‌
  • تعیین نحوه تخصیص بهینه منابع

چنانچه سرمایه‌گذار از یک استراتژی از پیش تعیین شده تبعیت نکند، تصمیماتی مبتنی بر حدس و گمان گرفته و در بازار پر ریسک سرمایه‌گذاری سردرگم خواهد شد. از طرفی دیگر، استراتژی باعث ارزیابی مرتب سرمایه‌گذار می‌شود تا در صورت لزوم، تغییراتی را در استراتژی اعمال نماید.

انواع استراتژی سرمایه گذاری

بسته به اولویت و برنامه هر سرمایه‌گذار، استراتژی‌های مختلفی را می‌توان برای ایجاد نتایج مثبت اتخاذ و اجرا کرد. در ادامه رایج ترین انواع استراتژی های سرمایه گذاری را توضیح داده ایم.

سرمایه گذاری مبتنی رشد

سرمایه‌گذاری رشد بر دارایی هایی تمرکز می‌کند که انتظار می‌رود ارزش آنها سریع‌تر از بازار  افزایش یابد. سرمایه گذاران رشد، دارایی را از شرکت هایی با مدل های کسب و کار امیدوارکننده در مراحل نسبتاً اولیه توسعه خریداری می کنند.

این دارایی ها می توانند در درازمدت به سوددهی قابل توجه ای منجر شوند. برخی از رایج ترین بخش هایی که سرمایه گذاری مبتنی بر رشد در آنها اثر بالایی دارد شامل فناوری، ارتباطات، مراقبت های بهداشتی و منابع مصرف کننده و با ظهور هوش مصنوعی، کسب و کارهایی که در زمینه فناوری مالی فعالیت می کنند  است.

این استراتژی معمولاً توسط افرادی بهترین استراتژی سرمایه گذاری تلقی می‌شود که می‌خواهند به طور تهاجمی ثروت خود را افزایش داده و ارزش پرتفوی خود را با در نظر گرفتن ریسک‌های اضافی گسترش دهند.

سرمایه گذاری ارزشی

سرمایه گذاران مبتنی بر استراتژی ارزشی معمولا قصد دارند در سهامی سرمایه گذاری کنند که کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می شود. این بدان معنی است که با ارزیابی ارزش منصفانه یک شرکت، آنها این برآورد را با برچسب قیمتی که بازار تعیین می کند مقایسه می کنند و بر این اساس تصمیم می گیرند که آیا سهام با قیمتی جذاب معامله می شود یا خیر.

آنها یک رویکرد مخالف بازار را دنبال می کنند، یعنی سرمایه گذاری در شرکت های نامطلوب با ارزش گذاری های جذاب. سرمایه گذاران ارزشی در هنگام سرمایه گذاری، درجه خاصی از ریسک را متحمل می شوند زیرا فرضیات و برآوردهای آنها می تواند اشتباه باشد.

با این حال، شرکت‌هایی که معمولاً در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنند معمولا به اندازه کافی پایدار هستند تا اطمینان حاصل کنند که سرمایه سرمایه‌گذاری شده به طور کامل از بین نمی‌رود، حتی اگر همه چیز آنطور که انتظار داشتند پیش نرود. این رویکرد در معامله گرانی که تقارن اطلاعاتی خوبی دارند به عنوان بهترین استراتژی سرمایه گذاری شناخته می شود.

سرمایه گذاری درآمد

سرمایه گذاران درآمدی نوعی از سبدهای سرمایه گذاری را انتخاب می کنند تا جریانی ثابت از پول نقد تولید کنند که معمولا از آن برای تکمیل یا پوشش کامل هزینه های زندگی خود استفاده می کنند.

آن‌ها در دارایی هایی با بازده سود خوب و پایدار مانند اوراق قرضه و صندوق‌های بازار پول با ریسک نکول پایین سرمایه‌گذاری می‌کنند. استراتژی های درآمدی معمولاً برای بازنشستگان و سرمایه گذاران محافظه کار که بر حفظ و مدیریت سرمایه متمرکز هستند به عنوان بهترین استراتژی سرمایه گذاری تعیین شده است.

انواع استراتژی سرمایه گذاری

سرمایه گذاری مومنتوم

سرمایه گذاران مومنتوم دارایی هایی را خریداری می کنند که در 3 تا 12 ماه گذشته عملکرد بهتری نسبت به کل بازار داشته اند و با فرض ادامه روندهای گذشته، زمانی که این دارایی های خریداری شده به اوج قیمت خود برسند آن را می فروشند.

پس از کسب سود حاصل از فروش دارایی، دوباره به دنیال فرصت های جدیدی و صعودی بازار می روند تا از ما به تفافوت قیمت خرید و فروش این دارایی ها سود کسب کنند. استراتژی سرمایه گذاری مومنتوم به طوری کلی شامل وارد شدن به یک روند صعودی و خارج شدن از آن در اوج قیمت است.

این نوع استراتژی دارای ریسک متوسط است. اگر شرایط بازار مساعد باشد و سرمایه گذاران روند مثبت را در مراحل اولیه شناسایی کنند، می تواند سودمند باشد. با این حال، اگر سرمایه گذاری در اواخر چرخه انجام شود، می تواند نتایج منفی به همراه داشته باشد. زمانی این رویکرد بهترین استراتژی سرمایه گذاری است که شما در شناخت نقاط حمایت و مقاومت بازار به خوبی عمل کنید.

سرمایه گذاری معاملات روند

استراتژی های معاملات روند شامل شناسایی فرصت های تجارت در جهت روند است. ایده پشت استراتژی این است که بازار همچنان در همان جهت حرکت می کند که در حال حاضر  (بالا یا پایین) است. بر اساس این رویکرد، هنگامی که قیمت ها به طور مداوم در حال افزایش هستند، بازار آینده ما صعودی خواهد بود. برعکس، کاهش قیمت ها نشانگر روند نزولی قیمت در آینده است.

معامله گران از ابزارهای خاصی برای شناسایی روند استفاده کنند. میانگین متحرک یکی از محبوب ترین این ابزارها است.

معامله گران توسط این ابزار به سادگی مشاهده می کنند که قیمت بالاتر یا پایین تر از میانگین در حال حرکت است و از این میانگین های حرکتی، سیگنال های فروش یا خرید دریافت می کنند. این استراتژی در بازارهای ارز دیجیتال، پرطرفدارترین و بهترین استراتژی سرمایه گذاری است.

سرمایه گذاری مبتنی بر اخبار

تجارت خبری استراتژی است که در آن معامله گر سعی می کند از یک حرکت بازار که توسط یک رویداد مهم خبری آغاز شده است، سود ببرد. این موضوع می تواند هر چیزی باشد، از یک جلسه بانک مرکزی و انتشار داده های اقتصادی گرفته تا یک رویداد غیر منتظره (فاجعه طبیعی یا تنش های ژئوپلیتیکی).

سرمایه گذاری مبتنی بر اخبار می تواند خطرناک باشد زیرا بازار در آن زمان بسیار بی ثبات است. اکنون که از خطرات این استراتژی آگاه هستید، بیایید ببینیم که چگونه می توانید مبتنی بر اخبار تجارت کنید.

این استراتژی بیشتر در بازار فارکس استفاده می شود و بهترین استراتژی سرمایه گذاری است. در استراتژی سرمایه گذاری مبتنی بر اخبار شما باید اول از همه، تعیین کنید که کدام رویداد را می خواهید دنبال کنید و بیشترین تأثیر را بر کدام جفت ارزها خواهد گذاشت. در این زمینه، در بازار فارکس یک منبعی به نام تقویم اقتصادی فارکس وجود دارد که به تریدرها کمک شایانی می کند.

به عنوان مثال جلسه بانک مرکزی اروپا مطمئناً بیشترین تأثیر را بر یورو خواهد داشت. با این حال، کدام جفت ارز خاص را باید انتخاب کنید؟ اگر منتظر عمل و اخبار یک بانک مرکزی اروپا هستید که باعث افزایش نرخ یورو می شود ، انتخاب یک ارز کم بازده، مانند ین ژاپنی منطقی است. بنابراین EUR/JPY می تواند انتخاب مناسبی باشد. این رویکرد در زمان مذاکرات برجام توسط برخی از معامله گران به عنوان بهترین استراتژی سرمایه گذاری دنبال می شد.

تخصیص دارایی تاکتیکی

تخصیص دارایی تاکتیکی به صورت پویا ترکیب کلاس دارایی پرتفوی را تنظیم می کند تا از تغییر پروفایل های ریسک-بازده و فرصت های بازار استفاده کند. این استراتژی نسبت به تخصیص دارایی های استراتژیک سنتی بر اساس اهداف بلندمدت، رویکرد فعال تری را دنبال می کند. شایان ذکر است که استراتژی های سرمایه گذاری را می توان بسته به فراوانی تغییر دارایی سرمایه گذاران به عنوان فعال یا غیرفعال طبقه بندی کرد.

اگر اقدام به سرمایه گذاری در یک دارایی مانند طلا یا سهام دارای نرخ گردش مالی بالایی باشد، داشته باشید، به این معنی است که اوراق بهاداری که آن را تشکیل می دهند دائما خرید و فروش می شوند، بنابراین استراتژی اتخاذ شده در این موقعیت بایستی یک استراتژی فعال باشد.

در همین حال، اگر دارایی پرتفوی به سختی در طول زمان تغییر کند، به این معنی است که سرمایه گذاران رویکرد منفعلانه را برای پس انداز پول در پیش گرفته اند.

نکات مهم در انتخاب استراتژی سرمایه گذاری

شروع یک استراتژی سرمایه گذاری شامل چندین مرحله از تعریف اهداف سرمایه گذاری تا اجرای معاملات مورد نیاز است. در ادامه به مهم ترین نکات برای انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری می پردازیم.

اهداف سرمایه گذاری خود را تعریف کنید

اهداف مالی استراتژی را به وضوح تعریف کنید و بازدهی را که انتظار دارید به دست آورید تخمین بزنید. این اهداف ممکن است شامل ساختن یک صندوق بازنشستگی یا کالج برای فرزندان، پس‌انداز برای پیش‌پرداخت خانه، ایجاد درآمد یا ساختن ثروت بلندمدت باشد.

اهداف محافظه کارانه معمولاً افق زمانی کوتاه تری دارند در حالی که اهداف بلندپروازانه مستلزم ریسک های اضافی و صبر قابل توجه است. تعیین هدف گامی اساسی برای شناخت بهترین استراتژی سرمایه گذاری است.

تحمل ریسک خود را تعیین کنید

تمایل و توانایی خود را برای تحمل زمان کاهش ارزش دارایی و دوره های نوسانات بالا تعریف کنید. تمام سرمایه گذاری ها حتی در صورت پیروی کردن از بهترین استراتژی سرمایه گذاری نیز شامل ریسک هستند. بنابراین، انتظار سطح قابل قبولی از نوسانات و احتمال وقوع افت سرمایه مهم است. سرمایه گذاران محافظه کار بیشتر بر حفظ سرمایه تمرکز می کنند تا تولید بازده جذاب. در مقابل، سرمایه گذاران تهاجمی نوسانات بیشتری را برای دستیابی به بازده بلندمدت بالاتر تحمل می کنند که این نکات به انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری توسط آن ها تاثیر گذار است.

تخصیص دارایی هدف را انتخاب کنید

تخصیص دارایی به معنای تخصیص درصدهایی به هر بخش دارایی را مشخص کنید. محافظه کارترین سرمایه گذاران تخصیص اوراق قرضه را در نظر می گیرند.

در همین حال، سرمایه‌گذاران تهاجمی متمرکز بر رشد، معمولاً درصد بیشتری از سرمایه خود را در بازار های ارز دیجیتال یا فارکس به کار می گیرند که می‌تواند در افق‌های طولانی‌مدت سود بیشتری ایجاد کند. اگر اهداف مالی سرمایه گذار نیز تغییر کند، این تخصیص می تواند در طول زمان تغییر کند.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج سرمایه گذاران در ارزدیجیتال

نظارت و تعادل مجدد

به صورت دوره‌ای از دارایی سرمایه گذاری شده بازدید کنید تا تخصیص‌ها را مجدداً متعادل کنید تا با اهداف اصلی هماهنگ بمانید.

این شامل فروش دارایی های دارای اضافه وزن برای خرید دارایی های کم وزن است. اطمینان حاصل کنید که هیچ کلاس دارایی به تنهایی بر وزن دهی ها تسلط ندارد؛ اگر به دنبال بهترین استراتژی سرمایه گذاری هستید؛ هرگز تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد جمع نکنید.

انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری

انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری در بازارهای مختلف

بهترین استراتژی سرمایه گذاری وجود ندارد که برای همه مناسب باشد. زیرا هر شخصی بنا به استراتژی که در پس انداز پول اتخاذ می کند، افکار مختص به خود را در سرمایه گذاری دارد.

انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری به اهداف مالی یک سرمایه گذار، افق زمانی، سطح تحمل ریسک و سایر عوامل شخصی بستگی دارد. با این حال، برخی از اصول سرمایه گذاری که اکثر کارشناسان توصیه می کنند شامل موارد زیر است.

  • برای کاهش خطرات تمرکز، در بین طبقات مختلف دارایی ها سرمایه گذاری کنید.
  • سود دارایی را دوباره سرمایه گذاری کنید و به طور منظم پول اضافی را به حساب سرمایه گذاری اختصاص دهید.
  • تخصیص دارایی ها و سرمایه گذاری های خود را با نیازها، اهداف و سطوح تحمل ریسک تنظیم کنید.
  • از تصمیم گیری های احساسی بر اساس نوسانات موقت بازار خودداری کنید.

جمع بندی

معمولا در بین معامله گران حرفه ای، داشتن یک استراتژی بلندمدت معاملاتی برای ایجاد درآمد غیر فعال بسیار توصیه می شود. اما اگر به تازگی وارد سرمایه گذاری در بازار های مالی شده اید، اول استراتژی های معاملاتی خود را در یک محیط مجازی آزمایش کنید.

زمانی که متوجه شدید کدام رویکرد به سوددهی سرمایه شما منجر می شود، آن را انتخاب کرده و بر نحوه کارایی بهترین استراتژی سرمایه گذاری خود نظارت کنید. همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، سرمایه گذاران اندکی وجود دارند که بدون استراژی معاملاتی بتوانند در بازارهای پر نوسان مالی دوام بیاورند. حتما قبل از ورود به هرگونه موقعیت معاملاتی، از انتخاب بهترین استراتژی سرمایه گذاری خود مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *