bdforexa | برترین مرجع سرمایه گذاری
آشنایی و بررسی راه های ایجاد درآمد غیرفعال

افزایش روز افزون نیازهای زندگی بشر و نابسامانی‌های اقتصادی، موجب شده تا افراد بیشتری به کسب درآمد غیرفعال، نسبت به گذشته روی بیاورند. امروزه روش‌های متنوعی برای کسب درآمد و سود بدون نیاز به فعالیت جدی وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهند تا با صرف فعالیت محدود و زمان اندک، به درآمدهای بالا و متنوع دست پیدا کنید. این نوع درآمد اغلب به عنوان راهی برای دستیابی به آزادی و استقلال مالی در نظر گرفته می شود و به شما کمک می‌کند تا انرژی و زمان بیشتری را صرف علایق زندگی خود کنید.

درآمد غیرفعال چیست؟

شاید شماهم از طرفداران جمله “وقتی خواب هستید هم پول در بیاورید” باشید، این جمله از جذابیت‌های بزرگ درآمد غیرفعال است. این موضوع به افراد اجازه می‌دهد تا حتی زمانی که فعالانه کار نمی‌کنند و به نوعی زمان خود را برای پول معامله نمی‌کنند، درآمد کسب کنند. به طور کلی جریان‌های درآمد غیرفعال از طریق دارایی‌ها یا سرمایه‌گذاری‌های مختلف پول تولید می‌کنند.

درآمد غیرفعال چیست؟
درآمد غیرفعال چیست؟

شما می‌توانید از راه‌ها و روش‌های مختلفی به تولید درآمد پسیو برسید، این روش‌ها در بعضی مواقع با ایجاد یک وبلاگ یا یک دوره آموزشی و در مواقعی دیگر با سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی یا خرید اوراق قرضه به وجود می‌آیند. این نوع درآمدها در مقابل درآمد فعال در نظر گرفته می‌شوند، یعنی می‌توانند حتی زمانی که فعالانه روی آنها کار نمی‌کنید، ثروت ایجاد کنند.

انواع راه های ایجاد درامد غیرفعال

همانطور که درآمد غیرفعال (passive income) به تلاش و فعالیت کمتری نیاز دارد، اما اغلب به سرمایه گذاری اولیه یا زمان و تلاش اولیه برای ایجاد جریان درآمد نیازمند است. با توجه به این موضوع و پس از راه‌اندازی، جریان‌ درآمدهای غیرفعال می‌توانند منبع درآمدی ثابت و قابل اعتمادی را فراهم کنند. در ادامه به برخی از راه‌های ایجاد درآمدهای غیر فعال پرداخته‌ایم.

اوراق‌قرضه

یکی از روش‌های رایج برای ایجاد درآمد غیرفعال، سرمایه‌گذاری در ابزارهای مالی مانند اوراق‌قرضه است. دولت‌ها یا شرکت‌های بزرگ در این سرمایه گذاری‌ها، از سرمایه‌ اولیه شما محافظت می‌کنند و در ازای وام دادن به آنها، سود ماهانه و سود سررسید پرداخت می‌کنند. روش اوراق قرضه علی‌رغم اینکه یک سرمایه‌گذاری مطمئن است، اما پرداخت بهره کمتری را ارائه می‌دهد و از سود بالایی برخوردار نیست. به طور کلی هرچقدر ریسک در اوراق قرضه بالاتر باشد، از سود بیشتری نیز برخوردار است و هرچه ریسک کمتری داشته باشد، از سود کمتری برخوردار است.

ای پلنت بروکر | بروکر فارکس

سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی

معمولا ریسک زیادی در سرمایه‌گذاری بازارهای مالی وجود دارد؛ زیرا هیچ تضمینی برای کسب سود وجود ندارد، اما سرمایه گذاری در بازارهای مالی از سود قابل توجهی نیز برخوردار است. به طور کلی و در اکثر مواقع، سهام یک شرکت قوی، پرداخت سود سهام را نیز ارائه خواهد کرد.

اجاره‌ی ملک

مالکیت و اجاره املاک و مستغلات می‌تواند از طریق دریافت اجاره ماهانه درآمد غیرفعال ایجاد کند. این روش از مطمئن‌ترین راه‎های ایجاد ثروت بدون فعالیت است اما مستلزم سرمایه اولیه زیادی نیز هست.

ایجاد وبلاگ

از طریق وبلاگ نویسی نیز می‌توانید درآمد غیرفعال داشته باشید. این روش بدین صورت عمل ‌می‌کند که اگر در وبلاگ نویسی مهارت داشته باشید و بتوانید مخاطبان زیادی را جذب کنید، این راه می‌تواند درآمد خوبی برای ‌شما داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانید در یکی از مطالب وبلاگتان در مورد محصولاتتان صحبت کنید و مردم را ترغیب به خرید آن ‌کنید تا در صورت فروش هر محصول،  درآمد غیرفعال نصیبتان ‌شود.

حق امتیاز

درآمد حاصل از صدور مجوز مالکیت معنوی، مانند کتاب، موسیقی یا آثار هنری، می تواند درآمد غیرفعالی را ایجاد کند.

وام‌دهی همتا به همتا

سرمایه‌گذاری در پلت‌فرم‌های وام‌دهی همتا به همتا به افراد این امکان را می‌دهد تا از پولی که وام می‌دهند سود کسب کنند.

درآمد غیرفعال چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

سرمایه‌گذاری در کسب‌وکاری که در آن مشارکت جدی و فعال ندارید، پتانسیل درآمد غیرفعال را ارائه می‌دهد. این روش کسب درآمد، معمولاً شامل قرار دادن سرمایه در یک سرمایه گذاری بدون دخالت در عملیات روزانه یا تصمیمات مدیریتی آن ایجاد می‌شود. مهم‌ترین مزیت این درآمدها این است که نقش شما فعال نیست و مشارکت شما صرفا در درجه اول مالی است.

این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند برای کسانی که علاقه‌مند جریان‌های درآمدی متنوع  هستند اما زمان کافی برای شرکت در یک کسب‌وکار را ندارند جذاب باشد. بازده معمولاً از طریق تقسیم سود، بسته به کسب و کار واحد تجاری ایجاد می شود و به شما  این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به مدیریت فعال کسب و کاری که ممکن است اطلاعات کمی درباره تجارت آن داشته باشید، بهره‌مند شوید.

ویژگی های درامد عیرفعال
ویژگی های درامد عیرفعال

به عنوان مثال فرض کنید شما 50 میلیون تومان در یک فروشگاه شیرینی قرار داده‌اید، با این توافق که مالکان درصدی از درآمد را به شما بپردازند. این درآمد تا زمانی درآمد غیرفعال در نظر گرفته می‌شود که شما در عملیات کسب و کار به جز سرمایه گذاری شرکت نکنید. اگر به مدیریت فروشگاه کمک کنید یا نقش بررسی هر آب نباتی را که قرار است فروخته شود را به عهده بگیرید تا توصیه کنید چه چیزهایی باید رعایت شود، تلاش‌های شما به عنوان مشارکت فعال تلقی می‌شود. از دیگر ویژگی‌های یک درآمد غیرفعال موارد زیر هستند:

  • ثبات: باید یک جریان پایدار و ثابت درآمد را در طول زمان فراهم کند.
  • مقیاس پذیری: باید پتانسیل افزایش درآمد را بدون نیاز به تلاش اضافی قابل توجه داشته باشد.
  • متنوع سازی: برای کاهش ریسک، باید در جریان های درآمدی یا منابع متعدد متنوع باشد.
  • اتوماسیون: باید نسبتاً خودکار بوده و به حداقل تلاش دستی مداوم نیاز داشته باشد.
  • باقیمانده: حتی زمانی که فعالانه روی آن کار نمی‌کنید باید به درآمدزایی ادامه دهد.

مطمئن ترین روش های ایجاد درآمد غیرفعال (Passive income)

یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌ها برای کسب درآمد غیر فعال، سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است. که در طول چند وقت اخیر مورد استقبال کاربران زیادی قرار گرفته است. افرادی که علاقه‌مند به کسب درآمد منفعل هستند، می‌توانند با کسب دانش کافی در این زمینه به معامله با رمزارزهای پرسود، جدید و استخراج ارزهای دیجیتال مختلف مشغول شوند و سرمایه‌های خود را در ولت ارزی مطمئن نگهداری کنند.

با گذشت زمان، ارزش رمزارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره افزایش پیدا کرده و جایگاه این نوع از دارایی‌ها در سیستم مالی کشورها بهبود پیدا می‌کند. حتی امروزه انتظار می‌رود که بسیاری از کشورها مانند السالوادور این نوع ارزها را به عنوان واحد رسمی پولی خود انتخاب کرده که این موضوع می‌تواند بر ارزش ارزهای دیجیتال بیش از گذشته بیا‌فزاید.

کسب درآمد منفعل یکی از روش‌های رسیدن به سود در بازار ارزهای دیجیتال است که به‌ویژه در بازار خرسی می‌تواند نجات بخش شما باشد. به طور کلی کسانی که بیشتر به ترید و معامله‌گری علاقه‌مند هستند، می‌توانند بخشی از سرمایه‌ی خود را به کسب درآمد غیرفعال اختصاص داده و از روش‌های‌ معرفی شده در ادامه استفاده کنید.

روش سپرده‌گذاری رمزارزها  (PoS Staking)

در بازار ارز دیجیتال، سپرده‌گذاری به اصطلاحی گفته می‌شود که در آن ارزهای دیجیتال خود را در یکی از بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام» (Proof of Stake) قفل کرده و منتظر می‌مانید تا تراکنش‌های انجام شده در آن شبکه تایید شوند. در ازای کمک به حیات آن بلاک، چین مقداری رمزارز به عنوان پاداش به شما پرداخت می‌شود. سپرده‌گذاری از آسان‌ترین و ابتدایی‌ترین روش‌های کسب درآمد غیرفعال در بازار ارزهای دیجیتال است. در این روش علاوه بر درآمد منفعل، سرمایه‌ی اولیه خودتان را نیز حفظ می‌کنید تا در زمان‌های مشخص شده بتوانید آن را پس بگیرید.

کشت سود   (Yield Farming)

ییلد فارمینگ که در زبان فارسی از آن با عنوان کشت سود یاد می‌شود، یکی از مفاهیم اساسی در بروکرها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز است. در حقیقت منظور از کشت سود قفل کردن رمزارزها در استخرهای مخصوص است که با هدف کسب سود انجام می‌شوند. ییلد فارمینگ نیز مانند سپرده گذاری رمز ارزها، یکی از روش‌های محبوب کسب درآمد غیرفعال است. اما باید به این نکته توجه کرد که امروزه تنوع استخرها به شدت بالا رفته، به همین دلیل باید با دقت بیشتری از این پلتفرم‌ها استفاده کنید.

یکی از استخرهای مرسوم برای ییلد فارمینگ، استخرهای نقدینگی در بخض پروتکل‌های وام‌دهی هستند. در این پلتفرم‌ها شما می‌توانید رمزارزهای خود را قفل کرده و به عنوان شخصی که دارایی‌های خود را به دیگران قرض می‌دهد، بابت آن سود دریافت کنید.

کسب درآمد غیرفعال اگر با برنامه‌ریزی باشد و به صورت منطقی پیش رود، می‌تواند به یکی از بهترین تصمیم‌های مالی زندگی شما تبدیل شود. با این حال انتخاب بهترین درآمد منفعل کار ساده‌ای نیست. اما به طور معمول روشی که زمان و وقت کمتری بخواهد و ریسک آن نیز در بلندمدت بالا نباشد، می‌واند گزینه مناسبی برای این موضوع باشد. انتخاب درست صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تقسیم بخشی از پس‌انداز میان آن‌ صندوق‌ها و همچنین فراگیری سواد مالی، می‌تواند به درآمد غیرفعال شما کمک بسیاری کند.

درآمد غیر فعال و آزادی مالی
درآمد غیر فعال و آزادی مالی

درآمد غیرفعال، راه ورود به آزادی مالی

درآمد پسیو فراتر از کسب درآمد اضافی است. با بیش از یک جریان درآمدی، شما می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را بدون نیاز به متکی بودن به کارفرما و فروش زندگی خودتان در ازای دریافت پول تامین کنید. این ویژگی منحصر به فرد باعث افزایش آزادی مالی شما خواهد شد. آزادی مالی به شما امکان افزایش فعالیت در کسب‌وکارهای دیگر را نیز فراهم می‌کند و به موفقیت روز افزون شما کمک بسیاری خواهد کرد.

جمع بندی

برای انتخاب بهترین روش کسب درآمد غیر‌فعال باید نکاتی مانند توانایی و مهارت‌های خود را در نظر داشته باشید. برای مثال اگر در زمینه‌های بازاریابی و فروش مهارتی ندارید، احتمالا اجاره ملک و مستغلات گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. برای افزایش مجراهای درآمدی خود، زمان و سرمایه آزاد خود را در نظر بگیرید و متناسب با آنها روش خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *