bdforexa | برترین مرجع سرمایه گذاری
تعریف و بررسی پای نتورک و پروژه کلاهبرداری pi network

برنامه‌ی موبایل pi network چند سالی است که به بازار عرضه شده است و ادعا دارد می‌تواند از طریق تلفن همراه، ارز دیجیتال استخراج کند. وب سایت SocialChain مالک و سازنده ارزدیجیتال پای نت ورک است. زمانی‌که وارد این سایت شوید، یک متن بلند بالای حقوقی را مشاهده خواهید کرد که در ابتدای آن به طور واضح بیان شده است: «چنانچه با جمع‌آوری، استفاده، افشا، و نگهداری اطلاعاتتان توسط ما موافق نیستید، پس لطفا از سرویس‌ها و برنامه‌های ما استفاده نکنید!». در ادامه با زوایای مختلف این برنامه و ادعای استخراج ارز دیجیتال آن آشنا می شویم.

ارزدیجیتال پای نتورک چیست؟

بنا بر ادعای پای نتورک، کاربران می‌توانند ارزدیجیتال را از طریق تلفن همراه خود، بدون تاثیر بر روی عملکرد گوشی موبایل استخراج کنند. به عبارتی پای نتورک باتری شما را تخلیه یا از داده‌های اینترنت تلفن همراه شما شما استفاده نمی‌کند. در این برنامه تنها از کاربران خواسته می‌شود تا یک بار در روز وارد شوند و دکمه‌ای را برای شروع استخراج لمس کنند، در این صورت Pi تأیید می‌کند که آنها یک ربات نیستند و استخراج ارز دیجیتال پای نتورک اتفاق می افتد.

پای نتورک چیست
پای نتورک چیست

پای نتورک یک ارز دیجیتال قابل استخراج است که در بازارهای مالی، با هدف مقابله با شبکه‌های کریپتویی متمرکز مانند بیت کوین، خود را به بازار عرضه کرده است. اگرچه بیتکوین همواره خود را به عنوان یک شبکه ارز دیجیتال غیرمتمرکز معرفی می‌کند اما مشخص است که سازمان‌هایی که توان پردازش بالاتری دارند، شبکه را تحت سلطه خود درآورده و به نوعی بیتکوین را به یک پلتفرم متمرکز تبدیل کرده‌اند. امروزه پای نتورک با بیش از 35 میلیون کاربر مشغول مکانیسم استخراج جدید خود است.

مزایا و معایب پای نت ورک

در ادامه با توجه اطلاعات منتشر شده از پای نتورک، به دو مورد از مزایا و معایب این برنامه می‌پردازیم.

قابل استخراج توسط همه

با دیجیتالی شدن روزافزون جهان، ارز دیجیتال گام بعدی در تکامل پول است. pi network اولین ارز دیجیتال قابل استخراج با موبایل است که نشان دهنده یک گام بزرگ رو به جلو در پذیرش ارزهای دیجیتال در سراسر جهان است. شبکه Pi جامعه‌ای متشکل از ده‌ها میلیون انسان است که برای استفاده و ساخت اکوسیستم اپلیکیشن Web3، ارزدیجیتال پای نت ورک را استخراج می‌کنند.

استفاده از مکانیزم توزیع شایسته

به عنوان مثال بیت کوین پاداش‌های استخراج را در هر بلوک اختصاص می‌دهد و تمام پاداش را به ماینری اعطا می‌کند که به اندازه کافی خوش شانس بوده و توانسته به‌طور تصادفی، محاسباتی فشرده را حل کند. این پاداش در بیت کوین در حال حاضر 12.5 بیت کوین (~40 هزار دلار) هر 10 دقیقه فقط به یک ماینر داده می شود.

به عنوان یک راه حل، ماینرهای بیت کوین در استخرهای استخراج متمرکز سازماندهی می شوند که همگی به قدرت پردازش کمک کنند و در نهایت به طور متناسب، پاداش ها را به اشتراک می گذارند. در ارزدیجیتال پای نت ورک ، نیازی به استخرهای ماینینگ نیست، زیرا یک بار در روز همه کسانی که مشارکت داشته اند، توزیع شایسته Pi جدید را دریافت می کنند.

ارز دیجیتال فرضی

این پروژه هنوز راه اندازی شبکه اصلی خود را کامل نکرده است. این بدان معناست که کوین پی هنوز یک ارز دیجیتال کاملاً کارآمد و واقعی نیست.

جذب کاربر با بهانه استخراج رمز ارز

pi network یک پروژه جنجالی و متهم به کلاهبرداری است. این برنامه با ادعای استخراج رمز ارز میلیون‌ها کاربر را به خود جذب کرده است اما شواهد و اسناد منتشر شده حاکی از آن است که پای نتورک در آینده هر فعالیتی خواهد داشت (مانند فروش اطلاعات کاربران تایید هویت شده) بجز خرید و فروش ارز دیجیتال.

شبکه پای نت ورک چگونه کار میکند؟
شبکه پای نت ورک چگونه کار میکند؟

شبکه پای نتورک چگونه کار می‌کند؟

در مقایسه با روش‌های استخراج بلاک چین سنتی مانند Proof-of-Work یا Stake، پروتکل Pi از طریق یک شبکه غیرمتمرکز ایجاد می‌شود. این پروتکل با استفاده از شبکه اعتمادی کاربران تلفن همراه که حضور روزانه خود را تأیید می‌کنند و اعتبار دیگران را در شبکه برای کسب ارز دیجیتال پای نتورک تضمین می‌کنند،

توانسته است برای خود کاربران زیادی جذب کند. به طور کلی اصول کلیدی پروتکل pi network از توزیع عادلانه (همه با نرخ یکسان استخراج می کنند)، کمبود (نرخ استخراج با پیوستن افراد بیشتر کاهش می یابد) و شایسته سالاری (جوایز بر اساس مشارکت در شبکه توزیع می شود) پیروی می‌کند.

پلتفرم توسعه‌دهنده شبکه Pi نیز ویژگی‌های متعددی را ارائه می‌دهد که ممکن است به آن علاقه‌مند باشید. شبکه Pi به عنوان بزرگ‌ترین پایگاه کاربر تأیید هویت شده در جهان، زیرساخت‌های از پیش ساخته شده مانند کیف پول رمزنگاری، احراز هویت کاربر، اعلان‌ها، همکاری با برنامه‌های مختلف و بسیاری از قابلیت‌های دیگر را در برنامه های خود برای ارائه دارد که به نوعی آینده پای نتورک را مشخص میکنند. درست متوجه شدید، ارزدیجیتال به احتمال زیاد از گزینه های آینده پای نتورک برای خلق ارزش نخواهد بود.

آیا پروژه  پای نتورک کلاهبرداری است؟

pi network توسط دکتر Nicolas Kokkalis و دکتر Chengdiao Fan – دو دکترای استنفورد در مهندسی محاسبات و علوم اجتماعی تاسیس شده است. هر دو معتقد قوی و طولانی مدت به پتانسیل فنی، مالی و اجتماعی ارزهای دیجیتال هستند.

برای رفع کاستی‌های بلاک چین‌های سنتی، آنها از یک فلسفه طراحی کاربر محور استفاده می‌کنند که روند توسعه بلاک چین‌های جدید را وارونه می‌کند. استفاده از برنامه Pi Network بی خطر است. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که سکه شبکه پی در آینده ارزشی داشته باشد. این پروژه هنوز در مراحل اولیه خود است و ممکن است هرگز موفقیت آمیز نباشد.

شبکه Pi یک ارز دیجیتال است که ادعا می‌کند در تلفن‌های همراه «ماین» می‌شود. این پروژه در سال 2019 راه اندازی شد و از آن زمان تاکنون بیش از 23 میلیون کاربر جذب کرده است. با این حال، بسیاری معتقدند هستند که شبکه Pi یک کلاهبرداری است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا برخی از مردم معتقدند ارز دیجیتال پای نت ورک یک کلاهبرداری است. برخی از این دلایل موارد زیر هستند:

  • برنامه Pi Network در واقع ارز دیجیتال را استخراج نمی کند. در عوض، از سیستمی به نام “اثبات سهام” برای توزیع سکه‌ها بین کاربران استفاده می‌کند. این سیستم به اندازه استخراج سنتی امن نیست و بیشتر در معرض کلاهبرداری است.
  • تیم شبکه Pi در مورد بودجه خود شفاف نبوده است. نگرانی‌هایی وجود دارد که تیم از پروژه برای جمع آوری اطلاعات، بدون ارائه هیچ ارزش واقعی در ازای آن استفاده می کند.
  • به این دلیل که کاربران برای دعوت از اعضای جدید به شبکه پاداش دریافت می‌کنند و ورود به شبکه صرفا با کد معرف امکان‌پذیر است، این شبکه را به یک طرح هرمی متهم کرده است.
  • این رمز ارز هنوز در هیچ صرافی ارز دیجیتال فهرست نشده است. این بدان معناست که کاربران نمی توانند ارزدیجیتال پای نت ورک خود را بفروشند یا معامله کنند.

روش انتقال ارز دیجیتال پای نت ورک

از آنجایی که شبکه بیت کوین دارای ارز دیجیتال BTC و شبکه اتریوم دارای ارز دیجیتال ETH است، پول شبکه pi network نیز Pi نام دارد. مانند بیت کوین در پای نتورک نیز با رویداد هاوینگ مواجه هستیم. منظور از هاوینگ، کمتر شدن پاداش ماینرها در دوره‌های متوالی است.

به عناون مثال در ابتدا، Bitcoin به ازای اضافه کردن هر بلاک تراکنش‌ها به بلاک چین شبکه، به ماینر 50 عدد BTC جایزه پرداخت می‌کرد، اما بعد از اضافه شدن هر 210 هزار بلاک این مقدار به نصف رسید، تا این که در سال 2020 مقدار آن به 6.25 کاهش پیدا کرد. این کاهش در آینده و بعد از ماین شدن هر 210 هزار بلاک ادامه خواهد داشت.

روش انتقال ارز دیجیتال پای نت ورک
روش انتقال ارز دیجیتال پای نت ورک

وقتی تعداد اعضای پای نتورک به 100 هزار نفر رسید، نرخ استخراج از مقدار 1.6 ارز Pi در ساعت به مقدار 0.8 رسید. با افزایش اعضا به 1 میلیون نفر نرخ ماینینگ مجددا نصف و در مقدار 0.4 قرار گرفت. هاوینگ بعدی ارز دیجیتال پای نتورک با 10 میلیونی شدن تعداد اعضا به وقوع پیوست و پاداش در هر ساعت برابر با 0.2 شد.

بر اساس وایت پیپر پروژه، با رسیدن کاربران به 1 میلیارد نفر، پاداش استخراج، صفر خواهد شد. البته ممکن است این مقدار تغییر پیدا کند. به عنوان مثال ممکن است بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی (زمان آن هنوز مشخص نیست)، صفر شدن پاداش استخراج به 100 میلیون نفری شدن تعداد کاربران پای نتورک انتقال یابد.

 

نتیجه

علاوه بر دلایل ذکر شده در بالا، نکته دیگری که در مورد شبکه Pi وجود دارد این است که تیم ارزدیجیتال پای نت ورک، هیچگونه اطلاعاتی در مورد نحوه توزیع سکه Pi یا نحوه استفاده از آن منتشر نکرده است.

این امر ارزیابی ارزش بالقوه سکه را دشوار می کند. به طور کلی، سوالات بی پاسخ زیادی در مورد پروژه وجود دارد و کارشناسان هیچ تضمینی برای موفقیت آن متصور نیستند.به طور کلی شبکه Pi یک پروژه پر حاشیه و متهم به کلاهبرداری است. اگر به ارزهای دیجیتال علاقه دارید، توصیه می‌کنیم در پروژه‌های معتبرتری سرمایه‌گذاری کنید که شانس موفقیت بیشتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *