bdforexa | برترین مرجع سرمایه گذاری
صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟

به زبان ساده، صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک مانند سبدی است که افراد پول خود را برای خرید دارایی ‌های مختلف مانند سهام و اوراق قرضه در آن قرار می‌دهند. این صندوق ‌ها توسط کارشناسانی مدیریت می‌شوند که تصمیم می‌گیرند پول را در کدام دارایی سرمایه‌گذاری کنند. با ادغام منابع از این طریق، سرمایه‌ گذاران می‌توانند بخشی از چندین دارایی مختلف را در اختیار داشته باشند و ریسک ‌های خود را کاهش دهند.

صندوق سرمایه گذاری مشترک مزایای متعددی را ارائه می دهد، به خصوص برای کسانی که در اوایل زندگی شروع به سرمایه گذاری می کنند. در این مقاله، ما بررسی خواهیم کرد که چرا صندوق های سرمایه گذاری یک گزینه کسب درآمد عالی برای مبتدیان هستند و مزایایی که ارائه می دهند چیست.

سرمایه گذاری غیر مستقیم چیست؟

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به نوعی از سرمایه ‌گذاری برای کسب درآمد اطلاق می‌شود که در آن سرمایه‌ گذار مستقیماً مالک دارایی نیست، بلکه از طریق یک واسطه، مانند صندوق یا مؤسسه مالی، در آن سرمایه‌ گذاری می‌کند. افرادی که منابع مالی یا زمان سرمایه گذاری مستقیم در دارایی هایی مانند سهام، اوراق قرضه یا املاک را ندارند، اغلب به سرمایه گذاری غیرمستقیم به عنوان روشی جایگزین برای سرمایه گذاری مالی روی می آورند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITs)، صندوق‌های تامینی، و صندوق‌های سهام خصوصی همگی نمونه‌ هایی از صندوق سرمایه گذاری مشترک هستند که برای مشارکت در سرمایه ‌گذاری غیرمستقیم استفاده می‌شوند.

سرمایه‌گذاری غیرمستقیم توسط سرمایه‌گذار انجام می‌شود که پول خود را در یک ابزار مالی، مانند صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا ETF قرار می‌دهد، که سپس پول را در دارایی یا اوراق بهادار مورد نظر سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذار مستقیماً مالک دارایی نیست، بلکه دارای سهامی در صندوقی است که مالک دارایی است. صندوق توسط افراد حرفه ای مدیریت می شود که از طرف سرمایه گذاران تصمیمات سرمایه گذاری را می گیرند.

بازده ایجاد شده توسط صندوق بین سرمایه گذاران تقسیم می شود. سرمایه گذار از مزیت تنوع و مدیریت حرفه ای برخوردار است اما ریسک های مرتبط با عملکرد صندوق را نیز متحمل می شود. نمونه ای از سرمایه گذاری غیرمستقیم، mutual funds است. تصور کنید 10000 روپیه در یک صندوق سرمایه گذاری به نام ABC Equity Fund سرمایه گذاری کنید که عمدتاً در سهام های با سرمایه کلان فهرست شده در بورس ملی و بورس اوراق بهادار بمبئی NSE و BSE سرمایه گذاری می کند. سپس مدیر صندوق ABC Equity Fund مجموعه‌ای از سهام را از طرف شما برای حداکثر تنوع انتخاب و مدیریت می‌کند.

سرمایه گذاری شما در یک صندوق سرمایه گذاری با واحدهایی نشان داده می شود که ارزش هر یک با ارزش خالص دارایی (NAV) تعیین می شودکه NAV با تقسیم ارزش کل دارایی صندوق بر تعداد واحدهای موجود محاسبه می شود. همان طور که قیمت سهام نوسان می کند، NAV آن و در نتیجه ارزش واحد صندوق سرمایه گذاری مشترک شما نیز نوسان می کند.

سرمایه گذاری غیر مستقیم چیست؟

مزایای صندوق های سرمایه گذاری مشترک

مزایای صندوق سرمایه گذاری مشترک شامل موارد زیر است:

 1. سرمایه گذاری زود هنگام

یکی از مزایای مهم شروع سرمایه گذاری در اوایل زندگی، افق زمانی طولانی است. هر چه زمانی که شروع به سرمایه گذاری می کنید جوان تر باشید، زمان بیشتری برای رشد سرمایه گذاری های شما در نظر گرفته می شود. این برای مبتدیانی که به تازگی وارد نیروی کار شده اند یا در مراحل اولیه زندگی حرفه ای خود هستند، مرتبط است. با شروع زود هنگام، می توانید از قدرت ترکیب نیز استفاده کنید.

 1. قدرت ترکیب

قدرت ترکیب به توانایی یک سرمایه گذاری برای ایجاد درآمد اشاره دارد که برای ایجاد درآمد اضافی در طول زمان دوباره سرمایه گذاری می شود. اغلب به عنوان «به دست آوردن سود در ازای بهره توصیف می شود. ترکیب یک نیروی جادویی است که به سرمایه گذاری های شما اجازه می دهد هم از مبلغ اصلی و هم از بازده انباشته بازدهی ایجاد کند.

 1. مدیریت حرفه ای

صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک توسط مدیران صندوق ‌های با تجربه که دانش و تخصص عمیقی در انتخاب و مدیریت سرمایه ‌گذاری دارند، مدیریت می‌شوند. برای مبتدیانی که ممکن است زمان یا دانش لازم برای تحقیق و تجزیه و تحلیل سهام یا اوراق قرضه یا مدیریت سرمایه را نداشته باشند، صندوق های سرمایه گذاری یک راه حل مناسب ارائه می دهند.

 1. تنوع

تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری های خود در طبقات و بخش های مختلف دارایی به کاهش ریسک کمک می کند. صندوق سرمایه گذاری مشترک با سرمایه گذاری در طیف گسترده ای از اوراق بهادار به این امر دست می یابند. این تنوع به کاهش تأثیر نوسانات بازار بر سرمایه گذاری آنها کمک می کند.

 1. انعطاف و نقدینگی

صندوق های سرمایه گذاری انعطاف پذیری و نقدینگی و گزینه های ورود و خروج آسان را ارائه می دهند. نقدینگی به مبتدیان این امکان را می دهد که هر زمان که به پول خود نیاز داشتند بدون جریمه یا دوره انتظار دسترسی داشته باشند.

 1. به خوبی تنظیم شده اند

صندوق های سرمایه گذاری توسط تنظیم کننده بازار سرمایه، هیئت بورس و اوراق بهادار هند (SEBI) تحت مقررات SEBI صندوق های مشترک، در سال 1996 تنظیم می شوند. چارچوب کاهش ریسک و اصول ارزش گذاری منصفانه است. بنابراین، صندوق سرمایه گذاری مشترک، گزینه های مختلفی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند تا متناسب با اهداف سرمایه گذاری و ریسک پذیری آنها باشد.

صندوق‌های سهام برای کسانی که به دنبال پتانسیل رشد بالاتر هستند، صندوق‌های بدهی برای سرمایه‌گذاران محافظه‌کارتر، صندوق‌های متوازن برای ترکیبی از رشد و ثبات، و حتی صندوق‌های تخصصی که بخش‌ها یا موضوعات خاص را هدف قرار می‌دهند وجود دارد. مبتدیان می توانند صندوق سرمایه گذاری مشترکی را انتخاب کنند که با اهداف سرمایه گذاری و تحمل ریسک آن ها همسو باشد و گزینه های سرمایه گذاری شخصی را برای آن ها فراهم کند.

آیا صندوق سرمایه گذاری مشترک گزینه مناسبی است؟

سرمایه گذاری غیرمستقیم دارای مزایایی از جمله مدیریت متخصص است. سرمایه گذاری غیرمستقیم به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا از تخصص مدیران صندوق که دانش مدیریت پرتفوی های پیچیده سرمایه گذاری را دارند، بهره مند شوند. در زیر چند مزیت دیگر برای شما آورده شده است.

 • تنوع: سرمایه گذاری غیرمستقیم ابزاری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند تا سبد خود را در طیفی از دارایی ها متنوع کنند که می تواند به کاهش ریسک کمک کند.
 • دسترسی: سرمایه گذاری غیرمستقیم به دلیل حداقل سرمایه گذاری پایین برای طیف وسیعی از سرمایه گذاران قابل دسترسی است.
 • هزینه های کمتر: وسایل سرمایه گذاری غیرمستقیم مانند ETF ها و صندوق های سرمایه گذاری مشترک هزینه های کمتری نسبت به سایر گزینه های سرمایه گذاری دارند.
 • نقدینگی: سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم به سرمایه‌ گذاران انعطاف‌ پذیری می‌دهد تا بتوانند به راحتی سرمایه ‌گذاری‌ها را در بازار خرید و فروش کنند و نقدینگی را تامین کنند.
 • تنوع بخشی: سرمایه گذاری غیرمستقیم به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا سرمایه خود را در دارایی های مختلف پخش کنند و در معرض خطر کلی خود را کاهش دهند.

خرید و فروش سهام در صندوق‌های سرمایه‌ گذاری در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم در دارایی‌هایی مانند املاک و مستغلات به طور کلی آسان‌تر است و انعطاف‌پذیری بیشتری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. یک صندوق سرمایه گذاری مشترک دارای پرتفویی از سرمایه گذاری است که توسط تمام سرمایه گذارانی که سهام آن را خریداری کرده اند تامین می شود.

بنابراین، زمانی که فردی سهام یک mutual funds را خریداری می کند، مالکیت بخشی از تمام دارایی های اساسی که صندوق در اختیار دارد به دست می آورد. عملکرد صندوق به نحوه عملکرد دارایی های جمعی آن بستگی دارد. وقتی ارزش این دارایی ها افزایش می یابد، ارزش سهام صندوق نیز افزایش می یابد. برعکس، وقتی ارزش دارایی ها کاهش می یابد، ارزش سهام نیز کاهش می یابد.

مدیر صندوق سرمایه گذاری مشترک بر پرتفولیو نظارت می کند و بر اساس استراتژی صندوق تصمیم می گیرد که چگونه پول را بین بخش ها، صنایع، شرکت ها و غیره تقسیم کند. حدود نیمی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در اختیار خانواده‌های آمریکایی در صندوق‌های سهام شاخص است که دارایی‌ های شاخص ‌ها را در بر می‌گیرد و آن‌ها را برای بازتاب S&P 500 یا میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) تشکیل می‌دهد.

بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری توسط Vanguard و Fidelity مدیریت می شوند. آن ها همچنین صندوق های شاخص هستند.

آیا صندوق سرمایه گذاری مشترک گزینه مناسبی است؟

جمع بندی

در مجموع، صندوق سرمایه گذاری مشترک به دلیل مزایای زیادی که دارد، یک گزینه سرمایه گذاری عالی برای مبتدیان است. با انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب که با اهداف و ریسک پذیری شما همسو باشد، مبتدیان می توانند گامی در جهت ساختن یک آینده مالی مطمئن بردارند. کلید سرمایه گذاری موفق در شروع زودهنگام و متعهد ماندن در بلند مدت نهفته است

صندوق سرمایه گذاری مشترک متقابل برای کسانی که به دنبال تنوع بخشیدن به پرتفوی خود هستند، همه کاره و در دسترس است. این وجوه پول سرمایه گذاران را برای سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات، اوراق مشتقه و سایر اوراق بهادار جمع آوری می کند، همه برای شما مدیریت می شوند. مزایای کلیدی شامل دسترسی به پرتفوی های متنوع و حرفه ای مدیریت شده و انتخاب از میان وجوه متناسب با اهداف مختلف و تحمل ریسک است.

با این حال، صندوق‌ سرمایه‌ گذاری مشترک با کارمزد ها و هزینه‌ هایی از جمله کارمزد سالانه، نسبت هزینه‌ها یا کمیسیون‌ها همراه است که به تعیین بازده کلی شما کمک می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند از میان انواع مختلفی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، مانند سهام، اوراق قرضه، بازار پول، صندوق‌های شاخص، و صندوق‌های دارای تاریخ هدف، هر کدام با تمرکز و استراتژی سرمایه‌گذاری خود، انتخاب کنند. بازده صندوق های سرمایه گذاری مشترک از توزیع درآمد حاصل از سود سهام یا بهره و فروش اوراق بهادار صندوق با سود حاصل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *