bdforexa | برترین مرجع سرمایه گذاری
سرمایه گذاری در طلا چگونه است؟

 در طول تاریخ، سرمایه‌گذاری‌هایی مثل سرمایه گذاری در طلا  محبوبیت زیادی داشته است. قیمت طلا به عنوان یک پوشش در برابر تغییراتی مثل تورم، تحولات اقتصادی، نوسانات ارزی، جنگ رقابت داشته است و ارزش آن کم نشده است. وقتی به سرمایه گذاری در طلا فکر می کنید، خود را به خرید طلای فیزیکی مانند سکه یا شمش محدود نکنید. جایگزین‌های سرمایه‌گذاری در طلا شامل خرید سهام شرکت‌های استخراج طلا یا صندوق‌های قابل معامله در بورس طلا (ETF) هستند. همچنین می توانید از طریق معامله و قراردادهای آتی در طلا سرمایه گذاری کنید.

معرفی بهترین سرمایه گذاری در بازار طلا

فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در طلا وجود دارد، از جمله شمش، صندوق های سرمایه گذاری مشترک، معاملات آتی، شرکت های معدنی و جواهرات. به استثنای چند مورد، تنها شمش، معاملات آتی و تعداد انگشت شماری از صندوق های تخصصی فرصت سرمایه گذاری مستقیم در طلا را فراهم می کنند. سایر سرمایه گذاری ها بخشی از ارزش خود را از منابع دیگر به دست می آورند.

بهترین سرمایه گذاری در بازار طلا | سرمایه گذاری در طلا
بهترین سرمایه گذاری در بازار طلا

مستقیم‌ترین راه و بهترین راه سرمایه گذاری بازار سکه و طلا، خرید شمش‌ها یا سکه‌های طلای فیزیکی است، اما این سکه‌ها می‌توانند نقد نباشند و باید به طور ایمن ذخیره شوند. صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) و صندوق های سرمایه گذاری مشترک که قیمت طلا را ردیابی می کنند نیز محبوب هستند و اگر در حساب کارگزاری خود به بازارهای مشتقه دسترسی دارید، می توانید معاملات آتی و اختیار طلا را خریداری کنید.

برای دستیابی به طلا به طور غیرمستقیم، ممکن است بخواهید سرمایه گذاری در سهام معدن طلا را نیز در نظر بگیرید، اگرچه قیمت سهام این شرکت ها ارزش طلا را در بلندمدت به خوبی دنبال نمی کند.

 در کل یافتن مناسب ترین سرمایه گذاری طلا شما بستگی به منابع و اهداف سرمایه گذاری شما دارد. سرمایه‌گذاران بزرگ‌تری که به دنبال قرار گرفتن در معرض مستقیم هستند ممکن است سرمایه‌گذاری در شمش طلا را انتخاب کنند، اما این شامل پرداخت حق بیمه و هزینه‌های ذخیره‌سازی است.

همیشه مراقب نرخ بهره باشید. نرخ‌های بهره واقعی یا نرخ‌های بهره تعدیل‌شده برای تورم، عاملی حیاتی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود و بر حرکت قیمت طلا تأثیر می‌گذارد. به طور خاص، بر هزینه فرصت نگهداری این دارایی تأثیر می گذارد و ارقام پایین طلا را برای سرمایه گذاران جذاب تر می کند. توجه داشته باشید که در زمان افزایش تورم، بازده واقعی دارایی‌های سنتی بهره‌دار ممکن است کاهش یابد. سرمایه‌گذاران به دارایی‌های بدون بهره مانند طلا متوسل می‌شوند که می‌توانند در مواجهه با کاهش قدرت خرید به دلیل تورم، ثروت را بهتر حفظ کنند.

چرا طلا را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

اگر نگران تورم و سایر بلایا هستید، طلا ممکن است به شما یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاری را ارائه دهد. اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند به اندازه سهام بی‌ثبات باشد، اما در بلندمدت، طلا ارزش خود را به‌طور قابل‌توجهی حفظ می کند. پس بازار طلا انتخاب مناسبی برای سرمایه گذاری است. هر سرمایه گذاری دارای مشکلاتی هست.

یادگیری بازار سکه و طلا مدت زمانی را نیاز دارد تا شما بدانید چه زمانی طلا را خریده و چه زمانی آن را بفروشید چون این بازار با بازار ارزهای دیجیتال و دلار رابطه ای مستقیم دارد. این امر، صندوق‌های ETF و صندوق‌های متقابل طلا را امن‌ترین انتخاب برای اکثر سرمایه‌گذارانی می‌کند که به دنبال افزودن بخشی از سرمایه خود برای سرمایه گذاری هستند.

سرمایه گذاری در هر چیزی با ریسک همراه است. با این حال، طلا ارزش خود را برای مدت طولانی حفظ کند، و آن را به یک انتخاب مطمئن تبدیل می کند (بسیار شبیه به اکثر دارایی های مستغلات، اما با نقدینگی بالاتر). طلا به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاری است. اما برای آن که بدانید می توانید روی سرمایه گذاری آن حساب کنید یا نه بهتر است ابتدا انواع آن را بدانید و سپس مزایا و معایب آن را بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید.

انواع روش های سرمایه گذاری در طلا

جواهرات تقریباً 50 درصد از سهام زمینی را تشکیل می دهند، در حالی که بازار فیزیکی مالی طلا شامل شمش ها، سکه ها، صندوق های ETF طلا و ذخایر بانک مرکزی تقریباً 40 درصد را تشکیل می دهد که مجموعاً نزدیک به 5 تریلیون دلار است. قبل از سرمایه گذاری در هر یک از این موارد، اطمینان حاصل کنید که درک فراتر از سطح سطحی از نحوه خرید و فروش آنها دارید.

یکی از قوانین طلایی در سرمایه گذاری این است که تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید. به گفته کارشناسان، شما باید تنها 2 تا 10 درصد از کل سرمایه گذاری خود را به طلا اختصاص دهید. سرمایه گذاری بیش از حد در طلا می تواند مانع از سود بالقوه بلندمدت سایر طبقات دارایی مانند سهام یا اوراق قرضه شود.

  • سرمایه گذاری در طلای فیزیکی

افرادی که به دنبال سرمایه گذاری هستند و می خواهند در بخش تجارت آنلاین سهام و اوراق قرضه سرمایه گذاری کنند، سرمایه گذاری در بازار طلا فیزیکی چالش برانگیز است. در این بخش شما باید هزینه بیمه، مالیات و اجرت را پرداخت کنید و حواستان به مافیا های این بازار باشد. سه گزینه اصلی برای سرمایه گذاری در طلای فیزیکی شمش، سکه و جواهرات هستند.

شمش طلا: هنگامی که بیشتر مردم به سرمایه گذاری در طلا فکر می کنند، شمش طلا انتخاب مناسبی است، شمش ها، طلای بزرگ و براق اند که در یک خزانه قفل شده نگهداری می شوند. شمش طلا به شکل شمش هایی از یک گرم از 1 تا 400 اونس وجود دارد. با توجه به اینکه قیمت طلا حدود 1900 دلار در هر اونس است (از سپتامبر 2020)، این سرمایه گذاری در شمش طلا را پیشنهادی گران می کند و برخلاف سهام، واقعاً راهی برای به دست آوردن سهم کسری از شمش طلا وجود ندارد.

سکه طلا: اگرچه قیمت سکه طلا ممکن است کاملاً با محتوای طلای آن مطابقت نداشته باشد. اما سکه ها کلکسیونی مورد تقاضا و اغلب با قیمت ممتاز هستند که معامله می شوند. به عنوان مثال، یک سکه یک اونسی عقاب طلای آمریکایی، در اواسط سپتامبر 2020 با قیمت کمی بیش از 2000 دلار به فروش می رسد. بازار سکه و طلا بازاری جهانی است و قیمت روز به روز دچار تغییر می شود.

خرید طلای دست دوم: ابتدا باید مراقب خرید طلای بدون اجرت باشید زیرا همه جواهرات دست دوم توسط نمایندگی های معتبر فروخته نمی شوند. نه تنها اصالت برای شما مهم است، پس سعی کنید این نوع طلا را از فروشنده معتبر خریداری کنید.

روش های سرمایه گذاری در طلا | بهترین سرمایه گذاری در بازار طلا | سرمایه گذاری در طلا
روش های سرمایه گذاری در طلا
  • سرمایه گذاری در سهام

شرکت‌هایی که طلا استخراج، پالایش و تجارت می‌کنند، پیشنهادی بسیار ساده‌تر از خرید طلای فیزیکی است. از آنجایی که این به معنای خرید سهام شرکت های معدن طلا است، می توانید با استفاده از حساب کارگزاری خود در بازار طلا سرمایه گذاری کنید.

  • مشارکت و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری طلا و ETF طلا

  در صندوق‌های ETF طلا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند برای شما یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد و در عین حال نقدینگی بیشتری نسبت به طلای فیزیکی و تنوع بیشتری نسبت به سهام طلای منفرد ارائه دهد. انواع مختلفی از صندوق های طلا وجود دارد. برخی از آنها صندوق های شاخصی با مدیریت منفعلانه هستند که روندهای صنعت یا قیمت شمش را با استفاده از قراردادهای آتی یا اختیار معامله دنبال می کنند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در طلا

طلا اغلب به عنوان یک محافظ خوب در برابر تورم در نظر گرفته می شود زیرا قیمت آن با افزایش هزینه های زندگی افزایش می یابد. این موضوع می تواند سرمایه گذاران را از از دست دادن قدرت خرید به دلیل تورم محافظت کند. با این حال، مهم است که هر گونه خطر بالقوه را در نظر بگیرید، مانند نوسانات قیمت و مسائل مربوط به ذخیره سازی.

در حالی که طلا می تواند به افزایش تعادل و امنیت برای برخی سرمایه گذاران کمک کند، مانند اکثر سرمایه گذاری ها، خطراتی نیز وجود دارد که باید مراقب آنها بود، طلا ممکن است در طول دوره‌های خاص از سایر دارایی‌ها پیشی بگیرد، در حالی که در بلند مدت افزایش قیمت را حفظ نمی‌کند.

معایب سرمایه گذاری در بازار طلا به شرح زیر است: هزینه تامین زیاد طلا، هزینه سرمایه گذاری زیاد، نوسانات زیاد طلا، نداشتن جریان درآمدی

مزایا سرمایه گذاری بازار طلا: در دسترس بودن سرمایه، کم نشدن ارزش سرمایه و موارد دیگر

سرمایه گذاری در طلای آب شده به چه شکل است؟

طلای آب شده در ایران چه در خرید و فروش و چه در نگهداری وزن آن هیچ گونه مالیاتی ندارد. این بدان معنی است که شما می توانید بدون مالیات سرمایه گذاری کنید. مهم ترین نکته این است که این خرید و فروش ها در ایران به هیچ وجه پیگیری نمی شود. شما با سرمایه گذاری در طلای آب شده دیگر هزینه اضافی مالیات و اجرت را پرداخت نمی کنید.

اگر در جایی زندگی کنید که تورم سالانه طبق گفته بانک مرکزی آن کشور 50 درصد است، چه احساسی خواهید داشت؟ آیا خطری برای اموال خود احساس نمی کنید؟ قدرت خرید شما در یک روز به نصف می رسد! بله، تورم در ایران در سال های اخیر بالا بوده و این امری طبیعی تلقی می شود.طلای آب شده یکی از راه های عالی برای نگهداری پول و سرمایه گذاری است چرا که قیمت طلا هر روزه بالاتر می رود و هیچ وقت قیمت طلای آب شده پایین نمی آید.

سرمایه گذاری در طلای آب شده | روش های سرمایه گذاری در طلا | بهترین سرمایه گذاری در بازار طلا | سرمایه گذاری در طلا
سرمایه گذاری در طلای آب شده

 

جمع بندی

در این مقاله به انواع روش های سرمایه گذاری در طلا و بررسی هر کدام از آنها پرداختیم. باید به این نکته توجه داشته باشید که شما باید متناسب با شرایط و وضعیت زندگی خود، بهترین تصمیم را برای سرمایه خود بگیرید. مثلاً اگر شما قصد مهاجرت دارید، بهتر است که به دلیل محدویت های جابجایی در طلای فیزیکی، سرمایه خود را در یک بروکر فارکس مطمئن از بروکرهای بازار فارکس، سرمایه گذاری کنید تا هم طلای خود را جابجا کرده باشید و هم ارزش آن را حفظ کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *