bdforexa | برترین مرجع سرمایه گذاری
معرفی فناوری مالی و آینده آن در دنیا

این روزها، احتمال دیدن کسی که برای واریز پول به شعبه بانک مراجعه می‌کند، بیشتر در سریال‌های قدیمی تلویزیونی است تا زندگی واقعی. اما کافیست به تلفن همراه خود نگاهی بیندازید؛ احتمالاً دو یا سه برنامه جابجایی پول در منوی گوشی شما وجود دارد.

این تحولات نشانه‌ای از عصر جدید در پرداخت‌ها است. یکی از بازیگران مهم در پشت پرده این تغییرات، فینتک است. در این مقاله به بررسی تأثیر عمیق فینتک (فناوری مالی) در تحولات امور مالی و شکل‌دهی عصر دیجیتال می‌پردازیم. همراه ما باشید.

فناوری مالی (فینتک) چیست؟

کلمه فینتک مخففی از فناوری مالی است. فینتک به نرم‌افزار، برنامه‌های تلفن همراه و یا سایر فناوری‌هایی اشاره دارد که برای بهبود و خودکارسازی اشکال سنتی مالی کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان شکل گرفته‌اند. همچنین فینتک را می‌توان به‌عنوان یک برنامه رایانه‌ای و سایر فناوری‌های پیشرفته که برای پشتیبانی، تسهیل و ارتقای خدمات بانکی و مالی طراحی شده‌اند، توصیف کرد.

فناوری مالی (فینتک) چیست؟

در نگاهی دقیق‌تر، فینتک به عنوان هر شرکتی که از فناوری برای کمک به مشتریان برای رفع نیازهای مالی یا مدیریت پول خود استفاده می‌کند، تعریف می‌شود. این مشتریان از افرادی که به دنبال گزینه‌های سرمایه گذاری و بانکداری تلفن همراه هستند تا مشاغلی که به دنبال فروش محصولات و پردازش پرداخت هستند را شامل می‌شود. در واقع هر شخص یا کسب‌و‌کاری با اتصال به اینترنت یک مشتری برای یک شرکت فناوری مالی است.

نمونه‌هایی از نوآوری‌ها و پدیده‌های فینتک شامل موارد زیر هستند:

 • چت ربات‌های خدمات مشتری
 • قراردادهای هوشمند
 • مدیریت دارایی رباتیک
 • دارایی‌های کریپتو مانند بیت‌کوین، لایت‌کوین و اتریوم
 • کیف پول‌های موبایل
 • وام‌های همتا به همتا و بیمه همتا به همتا

اصطلاح فینتک همچنین برای اشاره به شرکت‌های در حال رشدی که خدمات جدید مبتنی بر فناوری‌های مالی را توسعه می‌دهند، نیز استفاده می‌شود.

فینتک شامل چه خدماتی می‌شود؟

هنگامی که فینتک در قرن بیست‌و‌یکم ظهور کرد، در ابتدا به فناوری به کار رفته در سیستم‌های پشتیبان مؤسسات مالی اطلاق می‌شد. اما با رشد ارائه خدمات مصرف‌گرایانه‌، حوزه فینتک نیز گسترش یافت. اکنون فینتک بخش‌های مختلفی مانند آموزش، جذب سرمایه و مدیریت سرمایه‌گذاری را پوشش می‌دهد. همچنین فینتک به توسعه و استفاده از ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین نیز ورود کرده است.

در واقع فناوری مالی در مورد نحوه انجام معاملات تجاری افراد (از اختراع پول دیجیتال تا حسابداری دوطرفه) کاربرد دارد و شامل فعالیت‌هایی مانند نقل ‌و انتقال پول، سپرده چک با گوشی‌های هوشمند، درخواست وام آنلاین، جمع‌آوری سرمایه برای یک استارتاپ، مدیریت سرمایه‌گذاری و غیره است.

اهمیت ایجاد کسب‌و‌کارهای حوزه fintech

اهمیت ایجاد کسب‌و‌کارهای حوزه فینتک را نمی‌توان کاملا روشن کرد. زیرا فینتک نه تنها باعث افزایش دسترسی مالی و بهبود کارایی می‌شود؛ بلکه راه‌های جدیدی را برای مشاوره و خدمات مالی باز می‌کند. از این رو، پذیرش فینتک توسط کسب‌و‌کارها فقط یک حرکت استراتژیک نیست. بلکه یک جهش پویا است که به آن‌ها توانایی حرکت در یک چشم‌انداز مالی دائماً در حال تحول می‌دهد.

کسب‌و‌کارها با اتخاذ راه‌حل‌های فینتک، نه تنها جلوتر از بقیه می‌مانند، بلکه از انبوهی از فرصت‌ها نیز بهره می‌برند. فینتک یا فناوری مالی صرفا یک ابزار نیست؛ یک کاتالیزور است که نحوه تعامل و ارائه خدمات مالی را تغییر داده و عصری دگرگون در حوزه مالی آغاز می‌کند.

ایجاد کسب و کار در حوزه فناوری مالی (Fintech)

یک شرکت فینتک بنا بر عملکرد خود ممکن است بانکداری تلفن همراه، پردازش پرداخت بین همتایان، ارزهای دیجیتال یا معاملات سهام، نرم‌افزار بودجه‌بندی یا طیف گسترده‌ای از خدمات مالی و مدیریت پول را ارائه دهد. وجود طیف گسترده‌ای از کسب‌و‌کارهای فینتک عمق و وسعت نوآوری بخش مالی را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، فناوری مالی در حال تغییر صنعت بیمه و سرمایه‌گذاری است. ارائه‌دهندگان بیمه خودرو اکنون بیمه‌های مبتنی بر تله‌ماتیک را می‌فروشند که در آن، رانندگی شما با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق تلفن هوشمند یا جعبه سیاه نصب شده در خودروی شما نظارت می‌شود.

از این رو اگر در حوزه کاری خود در حال بازطراحی پرداخت‌ها، تعریف مجدد بیمه یا تغییر وام‌دهی هستید، فینتک را نمی‌توانید نادیده بگیرید. پیشرفت‌های فینتک نوید ایجاد یک چشم‌انداز مالی را می‌دهند که بیشتر از هر زمانی در دسترس‌تر و از نظر فناوری پیشرفته‌تر است.

مقایسه فناوری مالی نوین و سنتی

تلاقی امور مالی و فناوری در قرن بیست‌و‌یکم، باعث ایجاد نیرویی دگرگون‌کننده به نام فناوری مالی یا فینتک شده است. نیرویی که موجب تغییر شکل صنعت مالی سنتی شده و قوانین متعارف بانکداری را دگرگون کرده است.

بسیاری از مسیرهای شغلی (به عنوان مثال تریدرها) با مدل بانکداری سنتی قابل انعطاف نیستند. اما فناوری مالی نوین، فضایی برای ورود این دسته از مشتریان به وجود آورده است. مشتریانی که شامل کسب‌و‌کارها و سرمایه‌گذارانی هستند که خدمات مالی دیجیتالی مدرن را بدون هزینه‌ها و محدودیت‌های قدیمی ترجیح می‌دهند.

ای پلنت بروکر | بروکر فارکس

البته نفوذ فینتک فراتر از فراهم کردن دسترسی جوامع محروم به خدمات است. شرکت‌های فینتک حفره‌های بازار را با ارائه مدل‌های امتیازدهی اعتباری جایگزین و برنامه‌های بانکداری تلفن همراه برای افرادی که دسترسی محدودی به خدمات بانکداری سنتی دارند، پر می‌کنند. سرمایه‌گذاران هم می‌توانند از فناوری مالی سود ببرند، زیرا بسیاری از این شرکت‌های فینتک (در حال حاضر ETF‌های فینتک) شرکت‌های سهامی عام هستند.

مواردی از تکنولوژی مالی فینتک که در مدل سنتی وجود ندارند، به شرح زیر است:

 • فینتک ایده‌های جدیدی را در زمینه سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد؛ به عنوان مثال مشاوران روبو؛ مشاوره مالی را با استفاده از الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی به مشتریان ارائه می‌کنند.
 • فینتک رویکردهای سرمایه‌گذاری مرسوم را با در دسترس قرار دادن مدیریت پورتفولیوی شخصی و مبتنی بر داده برای مخاطبان تغییر می‌دهد.
 • شرکت‌های فینتک گزینه‌های وام‌های جایگزین را به مصرف‌کنندگان و مشاغل ارائه می‌دهند. این گزینه‌های وام‌دهی جدید، اغلب در دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر از وام‌های بانکی سنتی هستند و به فراگیرتر کردن خدمات مالی کمک می‌کنند.
 • فناوری مالی می‌تواند به میلیون‌ها نفری که به موسسات مالی مناسب دسترسی ندارند، مشاوره و خدمات مالی ارائه دهد.
 • فینتک از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای به دست آوردن بینشی در مورد رفتار و ترجیحات مشتری استفاده می‌کند. از این داده‌ها می‌توان برای توسعه محصولات و خدمات جدید و همچنین برای بهبود تجربه مشتری استفاده کرد.
 • اپلیکیشن‌های فینتک دارای رابط‌های کاربر‌ پسند و منابع آموزشی مفیدی هستند که به بهبود سواد مالی کمک می‌کند و افراد را قادر می‌سازد تا تصمیمات مالی آگاهانه بگیرند.

فناوری مالی نوین در مقایسه با مدل سنتی، تغییرات اساسی در سیستم‌های پرداخت ایجاد می‌کند. فینتک با شبکه‌های همتا به همتا (P2P)، کیف‌پول‌های دیجیتال و پرداخت موبایلی، تراکنش‌ها را ساده کرده و سرعت و سهولتی که قبلاً دیده نشده را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.

پیشرفت‌های فناوری مالی در دنیای مدرن امروز، تجربه مالی بین‌المللی را فراتر از محدودیت‌های جغرافیایی و ساعات کاری بانکی مرسوم ارائه می‌دهند. زیرا صنعت فینتک تلفیقی از راه‌حل‌های نوآورانه‌ای است که از فناوری‌های پیشرفته برای بهبود و متحول کردن فرآیندهای مالی سنتی استفاده کرده است.

آینده فینتک به چه صورت است؟

ورود فناوری‌های نوظهوری مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و محاسبات کوانتومی نوید تغییرات بیشتری را در حوزه فناوری مالی می‌دهند. همچنین احتمال همکاری بین بازارهای مالی سنتی و استارت‌آپ‌های فینتک، باعث ایجاد یک رابطه همزیستی می‌شود که تخصص و نوآوری را با هم ترکیب می‌کند.

البته صنعت بانکداری در یک دوراهی قرار دارد؛ می‌تواند نوآوری فینتک را بپذیرد و چابک‌تر و مشتری‌محورتر شود، یا می‌تواند در برابر تغییرات مقاومت کند و خطر به حاشیه رانده شدن را بپذیرد. در واقع آینده بانکداری به این بستگی دارد که بانک‌های سنتی چقدر به چالش‌ها و فرصت‌های ارائه شده توسط فینتک پاسخ می‌دهند.

آینده فینتک به چه صورت است؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آینده فینتک چگونه خواهد بود؟ بایستی پاسخ متخصصان این حوزه را مرور ‌کنیم:

Kerri Moriarty، رئیس توسعه  در Cinch Financial:

من معتقدم یک روند ادامه‌دار در فینتک برای رویکردهای جایگزین در خدمات بانکداری سنتی و خدمات مالی وجود خواهد داشت. به علاوه، بنده فکر می‌کنم ما به دیدن گرایش به سمت اتوماسیون و هوش مصنوعی برای افزایش تاثیر فرایندها ادامه خواهیم داد و مدیریت مالی بهینه‌سازی می‌شود. من فکر می‌کنم که مقررات در چشم‌انداز مالی در ۷الی۵ سال آینده بسیار متفاوت از امروز خواهد بود.

فارغ از وابستگی‌های سیاسی، نسل هزاره جدید تشنه شفافیت هستند و نسبت به تبلیغات و نام‌های تجاری فریبنده شک دارند. من فکر می‌کنم که فناوری مالی در حال دور شدن از محیط مبهم و گیج کننده است، این فضا به نفع شرکت‌ها و موسسات مالی بزرگ است و بایستی با یک فضای شفاف، بدون تعصب و توانمند جایگزین شود تا شرکت‌ها بر روی ایجاد بهترین منافع برای کاربر تمرکز کنند.

تکنولوژی تقریبا همه چیز را در زندگی‌ما راحت‌تر کرده‌است و زمان آن رسیده‌است که صنعت فینتک قابلیت خود را برای فراهم آوردن همه اطلاعات و الزامات کاربر در زمان وام گرفتن، اعتبارمالی، امور مالی شخصی، پرداخت‌ها و مواردی از این قبیل را نشان دهد.

 Joy Schoffler، رئیس اجرایی FinTech Professionals:

“از آنجا که فینتک در سال‌های اخیر همواره در حال گسترش بوده ‌است، مهم است که به خاطر داشته باشید که این صنعت هنوز در روزهای ابتدایی خود است. به منظور سازگاری با موسسات فناوری ما شاهد شخصی‌سازی بیشتر در بازاریابی و خدمات خواهیم بود.

امکان استفاده از بانک هولوگرافیک (holographic bank) بیان می‌کند که ارائه خدمات بانکی در منزل شما یک رویا نیست؛ بلکه یک احتمال واقعی است. به طور خلاصه، موانع از بین خواهند رفت و امنیت به بهترین شکل ممکن ایجاد خواهد شد.

جمع‌بندی

فناوری مالی یا فینتک به مشاغلی اشاره دارد که از فناوری برای بهبود یا خودکارسازی خدمات و فرآیندهای مالی استفاده می‌کنند. فینتک یک صنعت در حال رشد است که با ارائه خدمات منحصر به فرد و متنوع در خدمت مصرف‌کنندگان و کسب‌و‌کارها است.

این خدمات از بانکداری و مشاوره مالی گرفته تا برنامه‌های ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری است. فینتک با تلفیقی از راه‌حل‌های نوآورانه فرآیندهای مالی سنتی را بهبود و متحول کرده و آینده روشنی در این حوزه ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *